Nechcem byť žienka domáca

ilustračný obrázokDomáce práce patria všade na svete medzi veci, pre ktoré sa ľudia najviac hádajú. Nie sú to zrovna najpríjemnejšie činnosti, niekto ich však vykonať musí. Teda, ak chceme aspoň trošku kultivovane žiť.

Väčšinou padne čierny peter na ženy. Upratať, nakúpiť, navariť, oprať, vyžehliť, postarať sa o deti. Pre niektoré manželky denná rutina. Po osemhodinovej šichte v „oficiálnej práci“, nástup do práce druhej. Bohužiaľ, tá nám zarobiť nedá. Pracujeme zadarmo niekoľko hodín týždenne. Niet sa čo čudovať, že sa ženy čoraz častejšie ozývajú a dožadujú sa pomoci. Nielen zo strany svojich polovičiek ale i detí. Skutočnosť, že chod domácnosti leží v mnohých prípadoch iba na ženských bedrách je chronicky známa. To však neznamená, že sa s tým ženy zmierili. Akurát ich dnes počuť o čosi viac ako v minulosti, kedy len mlčky niesli svoj údel.

Mojím cieľom nie je robiť zo žien mučeníčky. Akurát chcem poukázať na ľahostajnosť okolia. Tak ako kedysi i dnes sa starostlivosť o domácnosť chápe ako samozrejmá vec, ktorá nie je hodná povšimnutia, či nebodaj pochvaly. Keď však na stole čaká chlieb s maslom namiesto teplej večere a v skrini nevysí jediná čistá košeľa, vzniká problém. Tajne dúfať, že sa niekto konečne spamätá a priloží ruku k dielu, je márne.

Azda jedinnou účinnou zbraňou sú peniaze. Aké peniaze? Nuž, mám na mysli odmenu za vykonanú prácu. Snáď keď začneme svoje služby spoplatňovať podľa pripraveného sadzobníka, zopár činností nám zo zoznamu povinností ubudne. Profesionálna pomocníčka do domácnosti by predsa vyšla draho. Napríklad hodina žehlenia by mohla stáť 250 SK, umytie okien 500 SK, hodina varenia 150 SK a pod. Každopádne, ak by sme sa ohodnotili iba na polovicu toho, čo by si zapýtala najatá pomocníčka, prišli by sme k zaujímavej čiastke. No a potom by si aj žienka domáca mohla dopriať chvíľku len pre seba a byť tak príťažlivou a usmiatou ako to vídať vo filmoch.

Advertisements

One Response to “Nechcem byť žienka domáca”

  1. Slavo Says:

    Treba si najist “Profesionálna pomocníčku do domácnosti” 😀


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: