Kedy, ako a čo jesť !

ilustračný obrázokOptimálna výživa znamená jesť správne potraviny v správny čas a dobré zdravie závisí od pravidelnej životosprávy.

KEDY JESŤ

Raňajky sú základom. To nás učili už od útleho detsva. Naštartujú metabolizmus a zvýšia hladinu cukru v organizme. Pokiaľ neraňajkujete, môžete sa cítiť unavení a neschopní koncentrácie. Najväčším jedlom počas dňa by mal byť obed, pretože ho jeme v dobe, kedy je metabolizmus najúčinnejší. Večera má samorejme tiež svoje miesto, no mali by sme si dopriať iba niečo ľahké, nakoľko na konci dňa je pre telo ťažké stráviť kalorické porcie. Minimálne dve hodiny pred spánkom by sme už nemali konzumovať vôbec nič.

AKO JESŤ

Doprajte si na jedlo dostatok času. Až budete jesť, posaďte sa a vychutnajte si každé sústo. Vnímajte rozdielne chute a všímajte si ako sa navzájom doplňujú. Oceňujte rozdielne zloženie jedál. Pokiaľ si doprajete čas, aby ste si vychutnali jedlo, je menej pravdepodobné, že sa prejete. Pomalým a dôkladným žuvaním potravy taktiež spravíte niečo pre svoje zažívanie.

STIMULUJÚCE PROSTRIEDKY

Pod stimulujúcimi prostriedakmi rozumieme čaj, kávu, čokoládu, či cukor. Sú pre telo raketovým palivom a dodávajú mu rýchly nával energie, po ktorom však nasleduje ešte rýchlejšie vyhorenie. Stimulujúce prostriedky povzbudzujú činnosť nadobličiek. Tie sú umiestnené nad obličkami a uvoľňujú dôležilé hormóny, ktoré dodávajú telovým bunkám okamžitú dávku glukózy. Pri častej konzumácii týchto potravín sa môžte ocitnúť v krutom kruhu, kedy budete potrebovať viac stimulujúcich prostriedkov, aby ste dosiahli rovnakého účinku. Výsledkom môže byť až závislosť. Okrem toho tieto prostriedky obsahujú toxíny a naše telo má iba obmedzenú kapacitu nato, aby sa s nimi vysporiadalo. Ako sa bude energia nášho tela vyčerpávať, bude sa telo nachádzaať v neustálom stave najvyššej pohotovosti a nechá sa ovplyvňovať úzkosťou, vyčerpaosťou a prudkými zmenami nálad.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: