Ako vybrať správnu sedačku

sofaVýber sedačky sa môže na prvý pohľad javiť ako jednoduchá vec. Najmä ak nám výrobcovia ponúkajú širokú paletu rôznych typov, farebných prevedení a rozmerov. Zdanie však klame. Správny výber zďaleka nie je triviálny.

Sedačka je vo väčšine obývacích izieb dominantným prvkom a zároveň predstavuje najviac používaný kus nábytku. Je určená pre všetkých členov rodiny, a často i miestom kde trávime najviac voľného času. Mala by preto vyhovavovať všetkým našim požiadavkám. Prv než sa pustíme do hľadania tej správnej pohovky, mali by sme si ujasniť základné informácie:

 • Rozpočet
 • Priestorové možnosti a rozmery
 • Typ
 • Funkcia
 • Aktuálne možnosti na trhu
 • Dizajn a pohodlnosť
 • Údržba a kvalita

Priestorové možnosti

Veľkosť a dispozičné riešenie obytnej izby je výrazným limitujúcim faktorom pri výbere, hneď po rozpočte. Rozľahlé, členité obývačky, tak ako ich môžme vídať v mohých časopisoch o bývaní, poskytujú neobmedzené možnosti pre experiment a fantáziu. Panelákové priestory však takéto dizajnérske úlety nedovoľujú. Napriek tomu môžme svoje hniezdočko zariadiť vkusne a štýlovo. Najprv ale musíme zistiť aká veľká sedacia súprava nám do izby vojde. Nemožno pritom zabudnúť na skutočnosť, že sedačku musíme do bytu nejako dopraviť. Úzke schodisko, či dvere môžu byť prekážkou. Pred kúpou si preto overte aké rozmery bude mať pohovka v zabalenom stave.

V súčasnosti sú najviac žiadané súpravy s viacerých dielov. Ich prednosťou je fakt, že si môžete vybrať iba diely, ktoré vám vyhovujú. Problémom je však ich vyššia náročnosť na priestor.

Typ

Ďalší atribút, ktorý zužuje výber. Môžeme voliť sedačku:

 • klasickú (dvoj alebo viac miestnu), rohovú alebo sedaciu súpravu 3+1+1, 3+2, 3+2+1
 • rozkladaciu alebo nerozkladaciu,
 • s úložným priestorom alebo bez neho,
 • polohovaciu alebo fixnú

Funkcia

Niekto na pohovke radšej leží, iný zase preferuje sedenie. Z tohto pohľadu možno sedačky rozdeliť na formálne a neformálne využitie. Ak patríte k prvému typu človeka poobzerajte sa po pohovkách s hlbšou sedacou časťou a nižším operadlom, s voľne položenými vankúšmi, s možnosťou zakúpenia taburetky umožňujúcej pohodlné sedenia s vyloženými nohami. V prípade, že sedačku bude využívať prednostne na sedenie, potom hľadajte sedačky s tvrdším matracom, užšou a vyššou sedacou časťou, pevnou a vyššou opierkou .

Dizajn a pohodlnosť

Každý z nás má iný vkus. Niekto preferuje klasický nábytok, iný zase orientálny a ďalší túži po najnovších trendoch. Dnešná ponuka dokáže uspokojiť požiadavky každého, i tých náročnejších. Katalógy výrobcov sú plné inšpirácií. Stačí si vybrať. Ak vás nejaký kúsoch nadchne, poriadne ho vyskúšajte. Na pohľad pekná pohovka totiž nemusí byť pohodlná. Ak v obchode nemajú vystavený tovar, ktorý ste si vybrali z katalógu, zistite kde by sa dal konkrétny tovar odskúšať. Nikto predsa nestojí o ubolené kríže. Preto venujte pohodlnosti a ergonómii značnú pozornosť.

Údržba a kvalita

Kvalita sedačky nespočíva iba v jej konštrukčnom prevedení a vypracovaní. Dôležitá je aj odolnosť použitého materiálu. Konštrukcia určuje akú bude mať sedačka trvanlivosť. Najčastejšie sa používa drevo, prípadne drevotrieska. Najpevnejšie sú oceľové konštrukcie, najmenej odolné sú ratanové. Kvalita poťahových materiálov tiež kolíše. Pri výbere je určite dôležitá estetika, no nemali by sme zabúdať i na praktické použitie. Kožené sedačky sú symbolom luxusu a štýlu, no ich údržba je náročnejšia, najmä pri svetlých odtieňoch. Koža patrí medzi materiál, ktorý časom mení svoju farbu. Z bielej sa tak po pár rokoch môže stať žltá, či sivá. Ak máte obmedzené finančné možnosti, môžte si vybrať medzi poťahmi imitujúcimi kožu. Ich údržba je spravidla jednoduchšia. Okrem kože máte na výber nespočetné množstvo látok. Trendom súčasnosti je materiál s takzvanou teflonovou úpravou. Je vhodný najmä do domácnosti s deťmi, nakoľko jednoduchá údržba pomáha zachovať pôvodný vzhľad pomerne dlhú dobu.

Poťahový materiál by mal byť príjemný na dotyk a z hľadiska hygieny je najvhodnejšie voliť typy, kde je možné poťah vyzliecť a oprať. Ľahko snímateľné poťahy majú aj inú výhodu. Aj sa nám farebné prevedenie alebo motív prestane páčiť, bez problémov môžeme sedačku obliecť do nového šatu.

Kvalitný poťahový materiál by mal spĺňať viaceré kritériá:

 • Dobrú odolnosť voči ťahu a tlaku
 • Vysokú pevnosť a vyskú hustota vlákien
 • Dobré údržbové vlastnosti
 • Stálosť farby, odolnosť voči ošúchaniu
 • Odolnosť voči roztrhaniu (čím viac švov, tým mešie riziko vyťahania látky)

Mnohé z týchto parametrov bežne uvádzajú výrobcovia textílií. Skúsený a ochotný predavač vám však aj v tomto smere určite poradí a vysvetlí, ktorý materiál by bol vás najvhodnejší.

Užitočné doplnky

Medzi základné funkcie náročnějších súprav patrí možnosť rozloženia, variabilita jednotlivých dílov, ich polohovateľnosť a taktiež veľkosť prípadného úložného priestoru a jeho ľahká dostupnosť. Trendom sedacích súprav je jednoduché ovládánie všetkých dostupných funkcí. Pokiaľ teda chceme nejaký diel rozložiť a natiahnúť sa k televízii alebo ustlať návšteve, nemal by tento proces zabrať viac ako pár minút. K najžiadanejším doplnkom patria najrôznejšie odkladacie plochy a poličky, ktoré môžu byť pevnou súčasťou sedačky alebo ich možno ľubovoľne premiestňovať podľa aktuálnej potreby.

Advertisements

2 Responses to “Ako vybrať správnu sedačku”

 1. maja Says:

  Ďakujem za užitočné rady. Dobrý blog, určite sem ešte nakuknem.

 2. Lukas Says:

  Chcem upozornit vsetkych citatelov a prispievatelov, aby v ziadnom pripade nekupovali sedacie supravy od firmy EUROSOFA. Vacsich podvodnikov som este nevidel. Kupili sme si tam sedacku, ktora nebola zrovna lacna (2400e). Koza sa uz po par mesiacoch zacala praskat a to ani nehovorim ze nam dodali supravu ktora bola vyrobena z dvoch uplne rozdielnych odtienov koze. Reklamacia nam bola zamietnuta s odpovedou, ze to je znamka bezneho pouzivania. Na email uz neodpovedaju. Musime tam zajst osobne. Ak ani to nepomoze tak sa budeme musiet obratit na SOI.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: