Kupujeme byt – časť 1.

bytKúpa bytu, či domu je dôležitým krokom v živote každého čoveka.Často je symbolom nového začiatku. Je to investíícia, ktorá neraz pohltí všetky úspory, dokonca nás v mnohých prípadoch núti zadĺžiť sa. Preto by sme si mali byť istí, že sme si vybrali správne.

Realitná kancelária – áno, či nie ?

Hľadanie nového bývania je nesporne časovo náročná činnosť. Mnohí sa preto rozhodnú prenechať hľadanie iným. V dnešnej dobe na trhu pôsobí niekoľko desiatok realitných kancelárií, a preto by človek očakával, že kvalita poskytovaných služieb už bude na istej úrovni. Žial, v niektorých prípadoch nie je. Za províziu, ktorá neraz vyráža dych môžte čakať akurát zverejnenie dopytu, nekvalifikovanú prezentáciu nehnuteľnosti a odfláknutú zmluvu, ktorá je pre všetkých klientov rovnaká. Keďže je konkurencia veľká a kancelárie doslova bojujú o klientov, referencie sú rozhodne správnym kľúčom k výberu. Správna realitná kancelária vám ponúkne komplexné služby- od zverejnenia dopytu, aktívneho hľadania záujemcov, kvalitnej prezentácie nehnuteľnosti, cez precízne pripravenú zmluvu, znalecký posudok, právneho poradenstva až po zanesenie zmlúv na katastrálny úrad. Pri tom všetkom sa snaží všetky činnosti prispôsobiť požiadávkam kupujúceho aj predávajúceho. Proces kúpy má síce svoje štandarné kroky, no nie je vždy identický. Preto je individuálny prístup nevyhnnutný.

Tých, ktorí sa rozhodli radšej šetriť, čaká nekonečný kolotoč aktivít. Dá sa to však zvládnuť, ak má človek chuť a záujem. V duchu hesla „ak chceš niečo poriadne, urob si to sám“ sa vyvarujete mnohých pochybností. Kúpna zmluva ako i zmluva o budúcej zmluve, v ktorých majú byť dohodnuté podmienky kúpy sa dá napísať všelijak. Ak natrafíte na podvodníka, či prešpekulovaného predávajúceho, právne diery v zmluve vás môžu vyjsť draho. Spoliehať sa, že realitní makléri si dajú na vypracovaní zmluvy záležať je riskantné, najmä v dnešnej dobe. Ďalšie výdavky na právnika, ktorý zmluvu odobrí, sú však navyše. A prečo by ste ich mali vynakladať, keď ste už raz službu platili.

Ako hľadať byt

Pred tým, než začnete chodiť na obhliadky bytov, ujasnite si priority. Aby ste ušetrili čas, jasne si stanovte kritériá, povedzte si, v čom môžete ustúpiť a naopak, na čom trváte. V zozname kritérií a požiadaviek by nemali chýbať:

Cena, lokalita, počet izieb, priechodnosť a dispozičné riešenie izieb, balkón, pivnica, parkovacie miesto, poschodie bytu, orientácia bytu, zariadenie bytu, vek bytovej jednotky, občianska vybavenosť a infraštruktúra, termín uvoľnenia nehnuteľnosti, spôsob predaja.

Na začiatok je nevyhnutný prieskum trhu. Z aktuálnej ponuky nehnuteľností, ktorú nájdtete na rôznych internetových portáloch, si ľahko utvoríte názor, na to, ako sa hýbu ceny, ktoré lokality sú najžiadanejšie, aké dispozičné riešenie by vám najlepšie vyhovovalo a pod. Zo začiatku odporúčam návštevovať iba byty, ktoré majú zverejnené fotografie. Je ich menej ale aspoň budete vedieť, čo vás čaká a najmä ušetrite kopu času.

Nájdite si referencie

Každé mesto, či mestská časť má svoju internetovú stránku. Tieto stránky okrem klasických oznamov samosprávy spravidla obsahujú aj občianské fóra. Divili by ste sa koľko zaujímavých informácií sa dozviete z tohto dostupného zdroja. Zistíte aké problémy rieši mestská časť, čo trápi obyvateľov, aké plány sa pripravujú do budúcnosti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: