Kupujeme byt – časť 2.

bytV tejto časti budem hovoriť o tom, čo si musíme všímať, aby sme si vybrali najlepšiu ponuku a prípadnú kúpu neskôr neľutovali.

Orientácia bytu
Pre izby určené na spanie je najlepšia orienácia na východ. Východ patrí medzi chladnejšie svetové strany, a tým najmä v letných mesiacoch poskytuje najideálnejšie podmienky. Obývačka by mala byť v ideálnom prípade orientovaná na Juh. Severná strana je najvhodnejšia pre chodby, šatníky, kúpeľne, či špajzu. Miestosti orientované na západ ocenia tí, ktorí sa domov vracajú až vo večerných hodinách a chcú si v lete vychutnať ešte posledné denné lúče. Ak však doma trávime viac času, môžu byť takto orientovné miestnosti problémom. V lete ich neúmerne prehrieva slnko a aj inokedy sú vystavené vetru a dažďu.

Vybavenie a technický stav
Už pred vstupom do obytného domu si všímajte okolie. Hluk, špina, podivné skupinky ľudí, zanedbané stanovište smetných košov, prípadne praskliny na vonkajších múroch. Dôležitá je aj hygiena v spoločných priestorch. Ak kupujtete byt na vyšších poschodiach, určite okrem výťahu vyskúšajte aj schodište.

Ak predávajúci deklaruje rekonštručné práce, pýtajte sa na rozsah a čas kedy boly vykonané, prípadne žiadajte kontakt na dodávateľa služby. V byte si všímajte predovšetkým popraskané a zatečené múry, dispozičné riešenie izieb, zistite či má namontované samostatné merače energií, či sú na radiátorch nainštalované funkčné termoregulačné ventily. Ak je byt na najvyššom poschodí, zistite v akom stave je strecha, kedy prebehla prípadná rekoštrukcia.

Stavebné úpravy
Keď kupujete byt, v ktorom predošlý majiteľ robil stavebné úpravy, mali by ste si overiť, či mal na ne povolenie zo stavebného úradu a následne si ho vyžiadajte. Nikdy neviete, kedy sa budete musieť povolením preukázať, hoci vy sami ste dané úpravy nerobili.

Vecné bremeno
Na prvý pohľad výhodná kúpa môže skrývať nemilé prekvapenia v podobe vecných bremien. Pred podpisom akejkoľvek zmluvy trvajte na aktuálnom výpise z listu vlastníctva. Najlepšie je zájsť na katastrálny úrad osobne a overiť si vlastnícke práva predávajúceho a prípadné prebiehajúce konania vzťahujúce sa na kupovanú nehnuteľnosť (napríklad, či už sa nepredáva niekomu inému), a pod. Nositeľom základných informácií o nehnuteľnosti je list vlastníctva. Vyčíate z neho okrem iného aj:

  • aké sú rozmery bytovej jednotky a aké priestory k bytu prináležia (napríklad pivnica)
  • kto je skutočný vlastník a či osoba uvedená na kúpnej zmluve je jediným vlastníkom
  • povinnosť strpieť vecné bremeno,
  • či vám vzniká kúpou bytu aj podiel na spoločných priestoroch a pozemkoch (nevysporiadné pozemky pod obytným domom predstavujú veľké riziko)

Správca domu
Správcom domu môže byť družstvo, spoločenstvo vlastníkov alebo iný externý správca. Pred kúpou je vhodné stretnúť sa so zástupcom vlastníkov bytov. Zmena vlastníctva bytu bude vyžadovať aj podpis zmluvy so správcom, preto by ste ju mali vopred vidieť. Pri stretnutí máte tiež možnosť zistiť koľko sa prispeva do fondu opráv, čo sa z neho hradí, čo sa plánuje s bytovou jednotkou v budúcnosti robiť, prípadne, aké zmeny boli vykonané.

Občianska vybavenosť
Blízkosť obchodov, školských zariadní, úradov, mestskej hromadnej dopravy, detského ihriska a pod. pridáva na atraktivite.

Parkovanie
Dôležitá vec, na ktorú mnohí nemyslia. Problémom je predovšetkým vo veľkých mestách. Ak chcete mať auto v blízkosti domu, zistite koľko voľných parkovacích miest je k dispozícii. Až 50% z celkového množstva totiž môže byť rezervovaných prostredníctvom miestneho úradu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: